CANiK yerli ve milli uçaksavarı ile EFES’te ilgi odağı oldu

Tatbikatta, Türkiye’nin yerli ve ulusal uçaksavarı CANiK M2 QCB yerli ve yabancı tüm iştirakçilerin ilgi odağı oldu.

Samsun Yurt Savunma (SYS)’nın dünyaca ünlü markası CANiK, Türkiye’nin gururu olmaya devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en büyük planlı tatbikatlarından olan ve yerli ve ulusal Türk savunma sanayii eserlerinin sergilendiği EFES-2022’de CANiK, dünyanın en sağlam ve en yüksek performanslı 12.7 mm uçaksavarı CANiK M2 QCB’yi iştirakçilerin beğenisine sunuyor.

”Dünyada uçaksavar üreten 5’inci firmayız”

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, “EFES Tatbikatı, Türkiye savunma endüstrinin geldiği noktayı ve ordumuzun gücünü gözler önüne seren çok özel bir aktiflik. Bizler de bu aktiflikte var olmaktan gurur duyuyoruz. Yurt dışından çok değerli ve seçkin iştirakçilerin yer aldığı bu aktifliğe, Türkiye’nin yanı sıra yabancıların da ağır ilgi gösterdiğini görüyoruz. Biz de dünyada uçaksavar üreten 5’inci firma, hafif silah üretiminde 7’nci sırada olarak bu özel aktiflikte yer aldığımız için onur duyuyoruz.

Yerli ve ulusal uçaksavarımız dünyaya ihraç edilmesinin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde araç konvoyları, tabur yük bölgesi, tabur komuta yeri, piyade birliklerinin temel atış dayanak ögesi, su üstü platformlarının asimetrik taarruza karşı tedbir, amfibi harekatta vazife alan ögelerin ileri atış takviye, sabit kanatlı hava platformlarına kanat altı silah podu içine ve döner kanatlı hava platformlarına kapı makineli tüfeği olarak her türlü atış dayanak misyonu içerisinde kullanılıyor” dedi.

EFES-2022 Birleşik, Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı; Türkiye’nin mesken sahipliğinde, Ege Ordusu Komutanlığı’nın sevk ve yönetiminde, dost ve müttefik ülke ögelerinin da iştirakiyle icra ediliyor.

Cumhurbaşkanı’nın liderliği, dayanak ve teşvikiyle yerlilik ve ulusallık oranı yüzde 80’lere yaklaşan Türk savunma endüstrinin ürettiği yüksek teknoloji SİHA’lardan helikopterlere, savaş gemilerinden mühimmatlara, elektronik harp sistemlerinden radar sistemlerine kadar birçok sistemi geliştiren, üreten ve güvenlik güçlerinin hizmetine sunan Türk savunma endüstrisinin kabiliyetlerinin de iştirakçi ülkelerce alanda görülmesine imkan sağlıyor.

Etkinliğin stant kısmında, 42 firma yerli ve ulusal savunma sanayi eserlerini sergiliyor.
Türkiye’nin en büyük müşterek tatbikatı olma özelliği taşıyan ve İzmir’in Seferihisar ilçesinde gerçekleşen EFES-2022, yarın sona eriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir