Çalışma: Uzun yaşam için önerilen miktarlardan daha fazla egzersiz yapın

American Heart Association mecmuası Circulation’da yayımlanan yeni bir çalışmada uzun ömür için Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) önerdiği ölçülerden daha fazla antrenman yapılmasının gerektiği açıklandı.

Dünya Sıhhat Örgütü, yetişkinler haftada 150 ila 300 dakika orta derecede fizikî aktivite yahut 75 ila 150 dakika şiddetli fizikî aktivite yapılmasını tavsiye ediyor.

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları 116 binden fazla yetişkini tahlil ederken, DSÖ’nün tavsiyesinin üzerinde idman yapanların, yapmayanlara kıyasla daha uzun yaşadığı tespit etti.

Çalışmada incelenen bireyler, 30 yıl boyunca sürdürdükleri çalışmada şahısların boş vakitlerinde ne yaptıkları, antrenman vakitleri ve yoğunlukları ile vefat oranları ortasındaki ilgiyi sınıflandırdı.

Orta seviyede antrenman örnekleri ortasında çok süratli yürüyüş, çim biçme yahut tenis oynama yer alırken, şiddetli idman ise tabiat yürüyüşü, koşu yahut futbol oynama üzere aktiviteleri içeriyor. 

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanlarından Harvard T.H. beslenme kısmında Chan Halk Sıhhati Okulu Araştırma vazifelisi Dong Hoon Lee, erken ölümdeki en büyük azalmanın, haftada 150 ila 300 dakika şiddetli fizikî aktivite yahut 300 ila 600 dakika orta derecede fizikî aktivite yahut ikisinin muadil bir karışımı olduğunu bildiren şahıslarda görüldüğünü söyledi.

Dong Hoon Lee, “Çalışmada, boş vakitlerinde önerilen asgarî seviyede orta ve şiddetli fizikî aktivite bildiren bireyler ortasında ziyanlı bir bağ bulmadığımızı da belirtmek önemlidir” dedi.

Harvard T.H. Chan Halk Sıhhati Okulu’na nazaran, orta seviyede antrenman örnekleri ortasında çok süratli yürüyüş, çim biçme yahut tenis oynama yer alırken, şiddetli antrenman ise tabiat yürüyüşü, koşu yahut futbol oynama üzere aktiviteleri içerir.

Lee, çalışma sonuçlarının DSÖ’nün mevcut fizikî aktivite kılavuzlarını desteklediğini, fakat daha uzun bir ömür sürmede daha fazla yarar görmek için daha yüksek düzeylerin zorlanması gerektiğini kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir