Bylock kurucusu: FETÖ’ye üyeydim pişmanım, beraat istiyorum

Şifreli haberleşme programı ByLock’un lisans sahibi olan ve “Silahlı terör örgütüne üye olmak” hatasından yargılanan David Keynes hakkında savcı mütalaasını verdi.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen 4’üncü celseye, tutuksuz sanık David Keynes de (Alpaslan Demir) katıldı. Duruşma savcısı temel hakkındaki görüşünde, David Keynes’in “Silahlı terör örgütüne üye olma” cürmünden 7,5 yıldan 15 yıla kadar mahpusunu talep ederken faal pişmanlık kararlarının de uygulanmasını talep etti.

‘PİŞMANLIĞIMI TESLİM OLARAK GÖSTERDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM’

DHA’nın aktardığına nazaran savcının mütalaasına karşı savunması sorulan sanık David Keynes, “Hasbelkader 40 yıldır Türkiye’yi mahveden FETÖ’ye üyeydim. Bundan pişmanım. Bu pişmanlığı da Türkiye’ye gelip teslim olarak gösterdiğimi düşünüyorum. Koşullar oluştuğu vakit hakkımdaki kararın açıklanmasının geri bırakılmasını talep ediyorum” dedi.

AVUKATI CEZASIZLIK UYGULANMASINI İSTEDİ

Keynes’in avukatı Abdurrahman Bayramoğlu ise “2016 yılından beri müvekkilim devlete yardım etmeye çalışıyor. Örgütle ilgili bildiklerini paylaşmıştır. Kanunda faal pişmanlık örgütün çökertilmesi gayesiyle uygulamaya konulmuştur. Hakkında rastgele bir soruşturma bulunmayan ve örgüt hakkında bilgi veren örgüt üyeleri hakkında indirim yapılacağı belirtilir. Müvekkilim hakkında indirim değil, direkt doğruya cezasızlık uygulanmalıdır. Birinci günden itibaren devlete ulaşmaya çalışmıştır ve 8 bin kilometrelik yoldan Amerika’dan, vatandaşı olduğu halde ve zahmeti olmadan yaşadığı halde hakkında soruşturma olmadan ve kendi gelerek teslim olup bilgi vermiştir. 2021’de Türkiye’ye gelen müvekkilim için hakkında rastgele bir soruşturma olmadan verdiği bilgiler nedeniyle faal pişmanlıktan faydalandırılarak ceza verilmemesini talep ediyoruz” dedi. Son kelamı sorulan David Keynes, “Beraatimi yahut en düşük biçimde ceza verilmesini talep ediyorum” dedi.

ÜYE HAKİMİN TAYİNİ DOLASIYLA EVRAK İNCELEMEYE ALINDI

Daha sonra mahkeme heyeti müzakere için orta verdi. Kısa bir ortanın akabinde tekrar toplanan mahkeme heyeti lideri, üye yargıçlarından Barış Öztürk’ün tayini çıkması sebebiyle heyet değişikliğini dikkate alarak belgeyi incelemeye almaya karar verdiklerini açıkladı. Heyet, sanık David Keynes hakkındaki yurt dışı yasağının devamına karar verdi. Duruşma isimli tatil sonrası olan 7 Eylül tarihine ertelendi.

NE OLMUŞTU?

Hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine 17 Aralık 2020 tarihinde yakalama kararı çıkarılan David Keynes, itirafçı olmak için avukatı aracılığıyla müracaatta bulunmuştu.

9 Haziran 2021 İstanbul’a gelen Keynes, gözaltına alınarak, 14 Haziran 2021’de tutuklandı. Savcılıkça hazırlanan iddianamede David Keynes’in, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” cürmünden 7,5 yıldan 15 yıla kadar mahpusu talep edildi.

İddianamede, Keynes’in Türk vatandaşıyken isminin Alpaslan Demir olduğu ve Türk vatandaşıyken tıpkı vakitte Amerikan vatandaşlığını da kazandığı ve bu sırada ismini David Keynes olarak değiştirdiği, böylelikle ikili vatandaş ve çift isimli olduğu tespit edildiği kaydedildi. David Keynes hakkındaki birinci duruşma, 6 Ekim 2021’de İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Savunmasını yapan Keynes’in tutukluluk incelemesi ise 3 Kasım 2021’de yapıldı. Mahkeme, sanık Keynes’in tahliyesine ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir