Borsa yeni güne yükselişle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 5,99 puan artışla ve yüzde 0,09 bedel kazanarak 6.688,10 puana çıktı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,49 gerilerken, holding endeksi yatay seyretti. Dal endeksleri ortasında en çok kazandıran yüzde 0,85 ile besin, tek kaybettiren bankacılık oldu.

Dün alış yüklü bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,69 artışla rekor kapanış düzeyi olan 6.682,11 puandan tamamlarken, gördüğü en yüksek seviyeyi de 6.700,36 puana taşıdı.

Küresel piyasalar, ABD’de devam eden bilanço döneminde şirketlerin finansal sonuçlarından alınan karışık sinyaller ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyasetine ait belirsizliklerle taraf arayışını sürdürüyor.

Analistler, dün ABD’de birinci defa işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısındaki gerilemenin akabinde soru işaretlerinin daha fazla arttığını belirterek, ABD’de haftalık işsizlik müracaatlarındaki beklenmedik düşüşün daha güçlü bir istihdam raporuna işaret ettiğini söyledi.

Yurt içinde ise Resmi Gazete’de yayınlanan bildirime nazaran, kur muhafazalı hesaplara yüzde 15 oranında zarurî karşılık tesis etme yükümlülüğü getirildi.

Bugün yurt içi ve yurt dışında bilgi gündeminin sakin olduğunu tabir eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 6.700 ve 6.850 düzeylerinin direnç, 6.500 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir