Borsa güne yükselişle başladı

Bankacılık endeksi yüzde 0,03’lük sonlu artış kaydederken, holding endeksi yatay açıldı. Bölüm endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 1,24’le inşaat, en çok kaybettiren yüzde 0,22’yle spor oldu.

BIST 100 endeksi, dün dalgalı bir seyir izlemesinin akabinde günü yüzde 0,29 paha kaybıyla 3.571,55 puandan tamamladı.

Analistler, ağırlaşan haber akışı ve bilgi gündemi ile enflasyon ve resesyon ikileminin arttığı piyasalarda karışık bir seyrin hakim olduğunu söyledi.

PARA SİYASETLERİNİN RESESYONA YOL AÇACAĞI İKAZ GÜNDEMDE

Jeopolitik risklerdeki artış, Çin’de salgın kapsamında devam eden “sıfır vaka” uygulaması ve güç krizi nedeniyle enflasyonist telaşların gündemin odağındaki yerini koruduğunu belirten analistler, merkez bankalarının uyguladığı para siyasetlerinin resesyona yol açacağı ikazlarının da giderek yaygınlaştığını tabir etti.

Analistler, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanaklarının yatırımcıların odağında olacağını aktararak, bilgi gündeminde yurt içinde sanayi üretimi, yurt dışında ise ABD’de Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) öne çıktığını kaydetti.

Bugün ABD’de 3. çeyrek bilanço periyodunun başlayacağını hatırlatan analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.450 puanın dayanak, 3.620 düzeyinin direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler, takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ağustosta yıllık yüzde 4 artmasını bekliyor. Ekonomistler, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin de yıllık yüzde 6,6 artacağını öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir