Boğaziçi Üniversitesi: 900 yeni öğrencimizin ‘barınma sorunu yaşadığı’ iddiası doğru değil

Boğaziçi Üniversitesi, Kilyos’taki hazırlık eğitimini Anadolu Hisarı’na taşıması nedeniyle 900 öğrenci açıkta kaldığı ve barınma sorunu yaşadığı haberimizle ilgili yazılı açıklama yaptı.

“Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul’da öğrenci sayısına oranla en fazla yurt imkanı sağlayan kamu üniversitesidir. Bu sene de Üniversitemizin yurt kontenjanı 300 kişi arttırılmıştır” denilen açıklamada, 11 farklı yurda toplam 3 bin 874 öğrencinin yerleştirildiği aktarıldı.

İstanbul’daki kira artışları nedeniyle üst sınıflardaki öğrencilerin yurt talebinin de arttığı belirtilen açıklamada, “Kamuoyuna yansıtılan 900 yeni öğrencimizin ‘barınma sorunu yaşadığı’ tezi yanlışsız değildir. Bu öğrencilerin değerli bir kısmı Gençlik ve Spor Bakanlığı uyumunda başta Anadolu Hisarı Yerleşkemizin içindeki yurt olmak üzere çeşitli KYK yurtlarına yerleştirilmiştir. KYK yurt sonuçları bugün açıklanmıştır. Kamuoyunu meşgul eden planlı karalama kampanyalarının bilakis üniversitemiz öğrencilere barınma imkanı sağlanması konusunda örnek bir kamu üniversitesidir” sözleri kullanıldı.

Boğaziçi Üniversitesi’nin Kilyos’taki hazırlık eğitimini Anadolu Hisarı’na öğrenciler barınma sorunu yaşamıştı.

Yurt sonuçlarının açıklanmasının akabinde konuştuğumuz Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilci Konseyi ve öğrenciler, “Bu sene kent dışından 1400 yeni öğrenci kaydoldu. Evvelki yıllarda Kilyos Kampüsü’nde olan hazırlık eğitimi için oranın yurtları kâfi oluyordu ancak kayyım idaresi bu yıl hazırlık eğitimini, üniversite bünyesine dahil edilen Anadolu Hisarı Kampüsü’ne taşıdı. Oradaki yurt kapasitesi 260 kişiydi. Odalara ranza koyarak bu sayıyı 550 yapmışlar lakin 900’e yakın öğrenci açıkta kaldı” demişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir