Bodrumlular Cennet Koyu’nu savunuyor

Doğa mükemmeli Cennet Koyu’nun Danıştay’ın 2 sefer verdiği iptal kararına karşın imara açılmasına yansılar yükseliyor. Aldığı ihalelerle gündemden düşmeyen Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat ve Bulgari Oteller Kümesi’nin Cennet Koyu’nda otel ve villa projesine Bodrumlular müsaade vermiyor.

‘Yargı kararı tanınmıyor’

Bugün imar projesine karşı açıklama yapan Bodrumlular, suyun çürüdüğü bir noktada olunduğunu söyledi ve “Bizler: ‘Bu gözü doymazlık ve rant histerisi o denli bir noktaya geldi ki; bunlar Bodrum Kalesi’ni de, Antik Tiyatro’yu da, Mausoleum’u da satabilir’ derken… O da oldu. Eş paha bir iş çıkardılar. Cennet Koyu’muzu, Mehmet Cengiz’e tahsis etmeye kalktılar. Ortada Danıştay’ın 2 sefer iptal ettiği bir proje var. Yargı kararı tanınmıyor” denildi.

Birilerinin hukuka ve kararlarına saygıyı öğrenmesi gerektiği belirtilen açıklamada sözkonusu yerin mahkemelik olduğu vurgulandı. Sürecin istinafta devam ettiği ve bu formda hukuken katılaşmamış bir durum kelam konusu olduğu açıklandı.

‘Samimiyet testi’

Özelleştirme İdaresi’nin tavrının “Kim takar ve bekler yargı kararını” olduğu tabir edilen açıklamada “Sabah-akşam tarihten, kültür bedellerinden kelam edenlerin; SİT alanı üzerindeki bu vicdansızlığı, tıpkı vakitte samimiyet testidir” denildi.

‘Kendisine milletlerarası global ortaklar bulmuş’

“Cennet Koyu’nun cehenneme dönüşmesine asla müsaade vermeyeceğiz. Bodrum üzerinde bu oyunları tekraren oynadılar. Hepsinde Ankara’nın yanlış hesabı, Halikarnassos’tan geriye döndü” kelamlarına yer verilen açıklamanın devamında şu tabirler kullanıldı:

“Defalarca imar planlarını hukuktan geri döndürdük. Sayısız defa o planları yırtıp, ilişkin olduğu yere attık. Yine deniyorlar, yeniden deniyorlar. Mehmet Cengiz de yememiş, içmemiş. İşi oldu bittiye getirip, Cennet Koyu’muz için dünya tipi yapmış. Kendisine memleketler arası global ortaklar bulmuş. Hatta villa ve otel projelerini de çıkarmışlar. Kimin malını, kime peş keş çekiyorlar. Biz bu memleketi, Bodrum’u, Cennet Koyu’nu pazarda bulmadık ki; ulu orta pazarlanabilsin. Şunu açıkça söyleyelim. Cennet Koyu’muzda; değil 678. 000 metrekare, tek bir karış feda edeceğimiz toprağımız yok.”

Nazım Hikmet’in İnsan olan vatanını satar mı?/Suyun içip ekmeğini yediniz/Dünyada vatandan aziz şey var mı?/Dünyada vatandan aziz şey var mı?/Beyler, beyefendiler bu vatana nasıl kıydınız? dizelerinin hatırlatıldığı açıklamada kendilerinin de sürecin sonunda “Beyler bunu aklınızdan nasıl geçirdiniz?” diyecekleri söz edildi.

‘Beyler bunu aklınızdan nasıl geçirdiniz’

Açıklamada hiçbir kitapta, vicdanda bunun yerinin olmadığı belirtildi ve “Aynı zihniyet, yakın vakitte Bodrum’daki betonlaşmadan yakınmıştı” denildi.

‘Kamuya da bir sormamız gerekmez mi?’

Daha evvel de orman topraklarının turizme tahsis ismi altında, imara açılması ve Bodrum’daki dikey yapılaşmanın 5 kata çıkarılmasının planlandığı belirtildi ve şu kelamlara yer verildi:

“Yurttaş referandumu yaptık. Bu yağma ve dayatmaya halkın %99.9’u, ‘hayır’ demişti. Referandum sonucunu periyot Turizm Bakanı’na Bodrum’da elden bir manifesto ile vermiştik. Yağmayı durdurmuştuk. Az evvel sayın Cengiz’e mektubumuzu okuduk. Kararımızı da belirttik. Gerekirse Bodrum’daki tüm memleket ve Bodrum sevdası ortak paydasında buluşan bireylerle, bileşenlerle, yapılarla, sivil toplumla benzeri bir yurttaş referandumunu, ‘Cennet Koyu’ için de yaparız. Lakin temennimiz devlet eli ile bu mevzuda resmi referandum yapılması. Madem kamu menfaati diyorlar. Menfaati kelam konusu olan kamuya da bir sormamız gerekmez mi? Son olarak; Mızrak çuvala sığmayacak, Cennet Koyu’na dökülmek istenen rant mayası tutmayacak. Ankara’nın yalmış hesabı, yeniden Bodrum’dan geri dönecektir. ‘Bodrumlu İsen, Boyun Eğmeyeceksin. Boyun Eğeceksen, Bodrumluyum Demeyeceksin.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir