Bir dönemin popüler uygulamaları birer birer tarihe karışıyor

Pek çok teknoloji daha üst ve gelişmiş modelleri sebebiyle yerini yeni teknolojilere bırakırken birtakım teknolojik aygıt ve uygulamalar ise başlangıçta büyük umutlarla yola çıkmasına karşın sonrasında ya gereken ilgiliyi göremeyerek yok oldu ya da kullanımları büyük oranda azaldı.

Kullanımı sona eren uygulamalar listesine bu hafta Google Stadia ile bir yenisi daha eklenmiş oldu. Google’ın oyun bilgisayarlarının ve konsollarının tahtını sallamak için hayata geçirdiği bulut tabanlı oyun hizmeti Google Stadia, bekleneni verememesi sonrası kapandı. Büyük umutlar bağlanan ve birinci kere açıklandığında oyun ekosistemini büyük oranda değiştireceği düşünülen proje, tarihteki başarısız teşebbüsler ortasına ismini yazdırmış oldu.

VINE

Bugüne kadar pek çok uygulama çeşitli sebeplerle kapandı. Bu uygulamalar ortasında en dikkati cazip olanlardan biri Vine uygulamasıydı.

2013 yılında yayın hayatına başlayan uygulama, kullanıcılarına 6 saniyelik görüntü çekme imkanı sunuyordu. Uygulama yayın hayatına birinci çıktığından itibaren büyük ilgi görürken bugüne ulaşan pek çok komedyen için de birinci çıkış kapısı oldu.

Ancak uygulama Instagram ve Snapchat üzere uygulamaların popülerliğinin artması ve Twitter’ın küçülmeye gitme kararıyla 2017 yılında kapatılmıştı. Ünlü milyarder iş adamı Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla uygulamanın yine yayına başlayabileceği söylentileri de sık sık gündeme geliyor.

PERISCOPE

2015 yılında uygulama mağazalarında yerini alan çabucak akabinde kullanıcıların vazgeçilmez uygulamalarından biri haline gelen Periscope, canlı yayında imajlı sohbet imkanı vermesi özelliği ile ön plana çıkıyordu.

Kurulduktan itibaren 10 gün içinde 1 milyon, 4 ay sonra da 10 milyon faal kullanıcıya ulaşan şirket vakitle kullanıcı sayısını süratle kaybetmeye başladı. Twitter bünyesinde faaliyet gösteren şirket, 2021 yılında ise maliyetlerdeki artış sebebiyle kapanmak zorunda kalındı.

MICROSOFT’UN CHATBOT’U TAY

Başarısızlığa uğrayan en enteresan teşebbüslerden biri de Microsoft’un Twitter için tasarladığı chatbot Tay oldu.

Microsoft Tay’i Twitter’da kullanıcılarla sohbet etmesi için tasarlayarak 2016 yılında faal hale getirdi. Tay etkin hale geldikten çok kısa bir mühlet sonra öteki kullanıcılardan öğrendiği ırkçı sözleri kendisi de kullanmaya başlayınca, etkin hale geldikten 16 saat sonra kapatılmak zorunda kalındı.

GOOGLE+

Google tarafından 2011 yılında hayata geçirilen Google Plus (Google+), Facebook ve Twitter üzere toplumsal medya ağlarına benzeri bir yapıda bulunuyordu.

Dünyanın en yaygın arama motoru Google’ın sahibi olması sebebiyle büyük umutlarla kurulan toplumsal medya ağı 2019 yılına gelindiğinde kapandı. Platform yayın hayatı boyunca bir türlü istenilen yaygınlık oranına çıkamayarak başarısızlığa uğramıştı.

MSN MESSENGER

Windows Live Messenger eski ve bilinen ismiyle MSN Messenger (MSN), Microsoft tarafından 1999-2013 yılları ortasında geliştirilen anlık iletileşme yazılımı olarak ön plana çıkıyordu.

Dünyanın en çok kullanıcısı olan anında iletileşme uygulaması haline gelen MSN’ye 2001’de Windows XP ile birlikte gelen sürüm internet üzerinden bağlantıya imkan vermekle kalmıyor, kullanıcıların birbirine evrak göndermesine de müsaade veriyordu.

MSN, bir mühlet daha popülerliğini devam ettirmesine karşın o da yayın hayatına veda etmek zorunda kalan uygulamalar ortasına girmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir