Bakan Ersoy: İzmir gibi şehirlerimiz konu olduğunda siyasi yaklaşmayı doğru bulmuyorum

Bakan Nuri Ersoy, çeşitli temaslarda bulunmak ve programlara katılmak için İzmir’e geldi. Birinci olarak AK Parti İzmir Vilayet Başkanlığı’nı ziyaret eden Ersoy, burada ‘Şehir Buluşmaları’ basın toplantısına katıldı. AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti Merkez Karar ve İdare Konseyi (MKYK) üyeleri, AK Parti İzmir Vilayet Lideri Kerem Ali Daima, AK Parti İzmir milletvekilleri, AK Parti ilçe liderleri ve meclis üyeleri de toplantıda yer aldı.

Bakan Ersoy, İzmir’de meydana gelen sarsıntısı hatırlatarak, ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulundu. İzmir’de 1 kişinin kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Ersoy, Allah’tan rahmet diledi. Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onarımına devam edilen inhisar binalarını ziyaret edeceklerini söyledi. İnhisar binalarında çok süratli bir süreç ilerletildiğine vurgu yapan Ersoy, “Hedefimiz, mart sonuna kadar projeyi tamamlayıp açmak. Kültür yolu şenliklerimiz var. Tüm büyükşehirlerimize şenliği yaymak istiyoruz. Nisan sonunda 2023 şenlikleri başlıyor. Adana ve İzmir kültür yolu şenliklerine katılmış olacak. Mart sonuna kadar inhisar binasını açıp, ana aktiflik merkezlerinden biri haline getireceğiz” diye konuştu.

‘SİYASİ BAKMAYI GERÇEK BULMUYORUM’

‘Türkiye Yüzyılı’ kapsamında İzmir’e yönelik projeleri hayata geçirmek için çalıştıklarını belirten Ersoy, “İzmir; turizm, gastronomi ve kültür-sanatta ön planda olan bir kentimiz. İzmir üzere kentlerimiz bahis olduğunda, siyasi olarak yaklaşmayı gerçek bulmuyorum. İzmir için gerekli projelerin altyapısını, bilimsel raporlarını gerçek hazırlayarak sıcak bakıp, iştirakçi yaklaşmak gerekiyor. Ege Turizm Merkezi kapsamındaki ‘Çeşme Turizm’ projemizde çalışmalar devam ediyor. Hafta sonu prestijiyle planlar netleşmiş olur. Planlar muhakkak olacak ve askıya çıkacak. İzmir için gerçek ve gerekli olan projelere el birliği ile sahip çıkıp, gerçekleştirmek gerekiyor. İzmir’in geleceği çok parlak. Bu gelecekte turizm, gastronomi ve kültür sanat değerli olacak” dedi.

AK PARTİ’Lİ DAĞ: ZELZELE HABERİNİ ALIR ALMAZ İZMİR’E GELDİK

İzmir’de meydana gelen sarsıntı nedeniyle ‘geçmiş olsun’ dileklerini ileten AK Parti Genel Lider Yardımcısı Dağ ise şunları söyledi: 

“‘2023 Kent Buluşmaları’nda milletvekilleri, bakanlarımızla saha çalışmalarını devam ediyoruz. Dün gece yaşadığımız sarsıntı sebebiyle tüm hemşerilerimize ‘geçmiş olsun’ dileklerimizi iletiyoruz. Zelzele haberini alır almaz İçişleri Bakanı’mız Süleyman Soylu ile İzmir’e hareket ettik. Bir caminin yıkılması nedeniyle incelemede bulundu. Daha sonra sarsıntı üssü Buca’ya geçti. AFAD kriz merkezinde kıymetlendirme yaptık. Zelzele, ülkemizin gerçeği olduğu üzere İzmir’in de önemli bir gerçeği. 2008 ve 2004 yılında sarsıntılar yaşadık. 2020’deki zelzele kadar hasar veren zelzele değildi. Zelzelenin önüne geçmek insanoğlunun ulaşabildiği nokta değil. Mani olmadığımıza nazaran, bina ve yapı stoku prestijiyle hazır olmamız gerekiyor. Süratli adım atılması gerektiğini bugün yaşadığımız hadise ile görmüş olduk. İzmir, Tuzla ve İzmir fay çizgisi üzere 2 önemli fay sınırı üzerinde bulunuyor. 5 bin tane yeni konut bakanlığımız tarafından imal edildi ve vatandaşlarımıza teslim ediliyor. Bayraklı Kent Hastanesi’nin bulunduğu yerde 150 anahtar teslimi yapılıyor. Durduğumuz her dakika bir kayıptır. Herkese burada vazife düşüyor. Bakanlığımıza düşen misyonları hakkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Mahallî idarelere de vazifeler düşüyor. 1’i ağır 4 yaralımız var; her birine sıhhat, sıhhat diliyorum.”

‘2023 SEÇİMLERİNDE AK PARTİ VE CUMHUR İTTİFAKI BİRİNCİ OLACAK’

Sahada önemli çalışma yaptıklarını vurgulayan Hamza Dağ, “28 Ekim’de ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyon evrakımızı paylaştık. 28 Ekim’in manası ne? 28 Ekim 2022 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu yılının bir gün öncesi. Ülkemiz önemli bir yol almıştır. Atatürk’ten Menderes’e, Özal’dan Recep Tayyip Erdoğan’a çok kıymetli yol katettik. ‘Türkiye Yüzyılı vizyonu’ bir çerçeve çizdik. Artık bu çerçevenin daha da genişlemesi, 85 milyon vatandaşımızı ‘Türkiye Yüzyılı’na katkı koyması için bir ortaya geliyoruz. Bu kent buluşmaları, bunun için bir baht. CİMER’de de ‘Türkiye Yüzyılı’na katkı sağlanması için alan açılıyor. ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu ve gerçek beşerlerle 2023 seçimlerinde AK Parti ve Cumhur İttifakı birinci olacak. Recep Tayyip Erdoğan da tekrar cumhurbaşkanı seçilecektir” diye konuştu.

İL LİDERİ DAİMA: İZMİR KENT BULUŞMALARI İLE ‘TÜRKİYE YÜZYILI’ BAŞLIYOR

AK Parti İzmir Vilayet Lideri Kerem Ali Daima de “Allah, ülkemizi doğal afetlerden korusun. Bu zelzele, İzmir sarsıntısını hatırlattı. İzmir zelzelesinde yitirdiklerimizi rahmetle anıyorum. 1 kişi, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Ailesinin ve İzmirlilerin başı sağ olsun. İzmir’de kentsel dönüşümün derhal lokal belediyelerce gündemin birinci sırasına alınmalı. Göstermelik anıtlarla ya da kelamda değil özde sarsıntıya hazırlık yapılmasını temenni ediyorum. ‘Şehir Buluşmaları’, Türkiye’nin dört bir yanında devam ediyor. Türkiye’yi karış karış gezdiler. Meclis açıldı, buluşmalar devam ediyor. AK Parti’de saha çalışmaları seçimden seçime değil seçim bittikten sonra başka seçime kadar devam eder. Alanda gezmedikleri yer, çalmadıkları kapı, sıkmadıkları el kalmadı. İzmirlilerin yanında olduk. Seçimde de bu işi teknik çalışmalarını yapacağız. Geçen hafta Ankara’da ‘Türkiye Yüzyılı’ programına katıldık. 2023 dokümanını Cumhurbaşkanı’mız Türkiye ile paylaştı. Bu vizyon sunumuydu. Bunun içi doldurulacak, detaylar hayata geçilecek. Söylemelerimizde kalmayacak. Bugün başlıyoruz. ‘İzmir Kent Buluşmaları’ ile ‘Türkiye Yüzyılı’ başlıyor. ‘Yarın değil hemen’ diyerek alandayız. İzmir’in 30 ilçesini dağılacağız. Çalmadık kapı, sıkmadık el kalmayacak” dedi.

Programın akabinde Bakan Ersoy, onarımı devam eden monopol binalarını incelemeye geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir