Bakan değişti kafa değişmedi

Tarım ve Orman eski Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ormanla ilgisi olmayan dört bakan yardımcısı, halefi Kirişçi tarafından değiştirildi. Yeni atananların durumları da farksız.

MUĞLA‘da  3 bin 417 hektarlık yeşil alanın (4 bin 800 futbol sahası)  yanmasıyla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı kamuoyunda tekrar tartışmaya açıldı. Tarım Orman eski Bakanı Bekir Pakdemirli devrinde binlerce hektar orman alanı yanarken, Pakdemirli’nin 4 Bakan yardımcısının da ormanla ilgisi ve eğitiminin olmadığı belirlenmişti. İşletme Fakültesi mezunu olan Pakdemirli’nin yerine yeni Bakan olarak Ziraatçi Vahit Kirişçi getirildi. Kirişçi 4 Bakan yardımcısını da değiştirdi. Lakin yeni gelen 4 Bakan yardımcısının da ormanla ilgisi ve eğitimin olmadığı anlaşıldı.

 

Tarım ve Ormancılıkla ilgileri yoktu!

Ormancılık konusunda hiçbir yetkinliği bulunmayan eski Bakan yardımcıları 30 bin 275 TL maaş ile konsey üyeliği ile birlikte 44 bin 505 lira aylık alıyorlardı. Yeni yardımcıların maaşları ise 59 bin lirayı aşıyor…

İŞTE GELENLERİN MESLEKLERİ:

Vahit KİRİŞÇİ: AKP eski Adana Milletvekili, Ziraat Fakültesi mezunu. Profesör.

Ebubekir GİZLİGİDER: Avukat- AKP eski milletvekili.

Veysel TİRYAKİ: AKP’li Altındağ eski belediye lideri, kamu idaresi mezunu. Kaymakamlık ve vali yardımcılığı yaptı.

İbrahim YUMAKLI: İşletme kısmı mezunu, TV yöneticiliği ile Anadolu Ajansında yöneticilik yaptı.

Nihat PAKDİL: Veteriner. AKP eski Milletvekili Nevzat Pakdil’in kardeşi

Barış SAYLAK: Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürü, veteriner. Milas Belediyesi’nde mezbaha sorumlusu ve nikah memurluğu misyonunda bulundu. 2019’da AKP’den Muğla Milas Belediye Lider Adayı oldu.

DEVLET BAHÇELİ ORMAN YAKANA İDAM İSTEDİ

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, partisinin Küme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada gündemine tekrar idamı taşıdı. Bahçeli, orman yakanlar, terör kabahatleri ve bayana şiddet ile tecavüz cürümlerine idam cezası verilmesini istedi.

Bahçeli, “Orman yangını çıkaranların hayatını söndürmek lazım. İdam cezası geri gelmeli, bayan cinayetleri, tecavüz ve terör cürümlerini da kapsamalı, biz buna takviye veririz” tabirlerini kullandı. Bahçeli, CHP Önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türk Ocakları toplantısına davet edilmesini de “Gaflet” olarak niteledi.  Bahçeli’nin konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle: MHP, adım adım 2023’ün temel taşlarını döşemektedir. Cumhur İttifakı’nın önü açıktır, zillet ittifakı havlu ataca, nal toplayacak. Seçim 18 Haziran 2023’te yapılırsa 356 gün kalmıştır. 2023’te Sayın Cumhurbaşkanımız tekrar, yine çok güçlü bir biçimde Cumhurbaşkanı seçilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir