Bakan Bolat: Depreme rağmen ekonomimiz büyüdü

İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) iş birliğiyle düzenlenen “İzmir İş Dünyası Toplantısı” Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantının konut sahipliğini yapan İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, “Finansal sıkıntıların bu kadar ağırlaştığı bir periyotta üyelerimizin düşük maliyetli kredi alabilmeleri büyük kıymet taşıyor. Bilhassa pandemi periyodunda Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatiflerinin uygun faiz oranlarıyla esnaflarımıza önemli dayanak sağladığını gördük. TOBB’a bağlı odaların üyeleri bu imkanlardan faydalanamadılar. Halbuki, birçok bölümde Odamız üyeleri ve esnaf odası üyelerinin yaptıkları işler ve faaliyet alanları benzerlik gösteriyor. Emsal kuralları taşıyan firmaların esnaf yahut tacir olduğuna bakılmadan devlet takviyeleri ve krediler konusunda tıpkı imkanlardan yararlandırılmasının, dayanakların faal ve adil dağılımı açısından ehemmiyet taşıdığını düşünüyoruz. Buna tahlil olarak, esnaflara düşük maliyetli kredi imkanı sunan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatiflerine benzeri bir yapının TOBB’a bağlı tüm oda ve borsa üyeleri için de oluşturulmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Üyelerimizin finansal manada yaşadığı bir öteki değerli sorun ise, vergi ve SGK borcu olan firmalara konan banka blokeleri. Uygulamada firmanın hesabı olan tüm bankalar nezdinde birebir anda ve firmanın tüm hesaplarını bloke edecek cinsten oluyor. Bu durum ne yazık ki firmanın rutin ödemelerini aksatıyor. Bu nedenle, sürecin borç ölçüsünü aşmayacak ve hızlı olacak halde ilerlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Ticaretin gelişmesi ve yeni ticari ilişkilerin kurulmasındaki en faal araçlardan biri elbet fuarlar. Bu manada, Bakanlığımıza tüm Türkiye’den firmaların hem yurt içi hem de yurt dışı fuarlara iştirakini kolaylaştıran önemli dayanaklar sağladığı için teşekkür ediyoruz. Biz de, fuarlara verdiğimiz değer çerçevesinde üyelerine mahallî ölçekte daima takviye sağlayan tek oda olarak, yıllık bütçe gelirimizin yüzde 12’sini fuar teşviklerine ayırıyoruz. Bakanlığımız tarafından yurt içi fuar takviyeleri için konulan kriterlerin esnetilerek daha fazla fuarın takviye kapsamına dahil edilmesi bu devirde üyelerimizin ticari faaliyetlerine olumlu katkı yapacaktır. Yurt dışı fuarlara sunulan dayanakların ise mevcut ekonomik şartlar göz önünde bulundurularak güzelleştirilmeye devam edilmesi konusunda Bakanlığımızın takviyelerini bekliyoruz” dedi.

“BAKANLIĞIMIZIN TAKVİYESİ İLE BUGÜNE KADAR 10 UR-GE PROJEMİZİ TAMAMLAMIŞ BULUNUYORUZ”

UR-GE projeleri hakkında bilgi veren Lider Özgener, “İhracatın tabana yayılması ve ’lerimizin milletlerarası pazarlara erişiminin sağlanması konusunda en büyük dayanaklarımızdan biri de, UR-GE Projeleri. Bakanlığımızın takviyesi ile bugüne kadar 10 UR-GE Projemizi tamamlamış bulunuyoruz. Şu an 4 farklı dalda projelerimiz devam ediyor ve 6 bölümde daha yeni projelerin açılması için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Projelerimizin en değerli başarısı, Brezilya üzere uzak pazarlardan Avrupa, Ortadoğu üzere klasik pazarlara uzanan geniş bir coğrafyada düzenlediğimiz ikili iş görüşmeleri sırasında üyelerimizin sipariş alması ve yeni iş irtibatları kurması oldu. Bu ikili iş görüşmeleri toplantılarının memleketler arası fuarlarla eş vakitli olması ve fuar alanı içinde bir salonda yapılmasının, firmalarımızın fuar ziyaretçileriyle de buluşmasını sağlayacağını ve ihracatımızı misliyle artıracağını düşünüyoruz. Yurt dışına düzenlediğimiz seyahatlerin yanı sıra yabancı alıcıları da kentimizde ağırlama imkânına sahibiz. Bu alım heyetlerinin de tıpkı formda, İzmir’deki memleketler arası fuarlarla eş vakitli düzenlenmesi ve fuar alanı içinde bir salonda yapılması; kentimiz ihracatına olumlu yansıyacaktır” dedi.

“DEPREME KARŞIN EKONOMİMİZ BÜYÜDÜ”

Son 4 yılda yaşanan felaketlere karşın iktisatta büyüme sağlandığını söz eden Bakan Bolat, “Yatırımla birlikte üretim arttığında ticaret artmaktadır. Son 4 yıla bakalım, 100 yılda bir olan bir salgın ile karşı karşıya kaldık. 20 milyondan fazla insan vefat etti. Bunun iktisatta, istihdam piyasasında oluşturduğu aksilikleri düşünelim. İki komşu ülkemiz 1,5 yıldır süren savaşı ve bunun güç ve besin piyasasındaki tesirlerini düşünelim. 6 Şubat’ta yaşadığımız asrın felaketini hatırlayalım. Milletçe depremzede kardeşlerimiz dayanışma içinde olduk ancak 11 kentin ayağa kaldırılması, iktisadının toplumsal hayatının üretiminin ayağa kaldırılması, büyük bir maddi yük oluşturuyor. 104 milyar dolarlık faturayı birlikte karşılayacağız. Bunlara karşın ekonomimiz 2021 yılında yüzde 11, 2022 yılında yüzde 5,5 büyüdü. Bu yıl da birinci çeyrekte yüzde 3,9, ikinci çeyrekte ise 3,5 büyüme meydana getirdi. 4 milyon vatandaşımız istihdam imkanı buldu” tabirlerini kullandı.

“TEK YOL İHRACAT”

İhracatın desteklenmesi tarafındaki çalışmalarını sürdüreceklerini söyleyen Bakan Bolat, “Temmuz ve ağustos aylarında son 10 yılın en büyük ihracat sayılarına ulaşıldığı kaydeden Bolat, “Temmuz ayında yüzde 7,4 sanayi üretim artışı kaydedildi. Özellik AB bu yıl birinci yarıda yüzde 0 büyüdü. Bizim ihracatımızın yarısı Avrupa’ya gidiyor. Temmuz ve ağustos aylarında son 100 yılın en yüksek sayılarını elde ettik. Ocak-Ağustos devrinde 165 milyarlık ihracat bütçemizin yarısından birçoklarını ihracata ayırıyoruz. 17 milyarlık bütçemizin, 10 milyar lirası ihracatçılarımıza verdiğimiz hibe dayanaklar. Bir müjde daha vermek istiyorum. 2024 bütçesinde ihracat takviyeleri yüzde 100’den daha fazla artırılacak. 20 milyar liranın üzerinde ihracat dayanağını sizlere sunacağız. Tek yol ihracat, gelirlerimizi artırmak diyoruz. Son 3 aylık vazife süremde gittiğimiz ülkelerde Türkiye olarak güçlü ekonomimiz ile çok düzgün bir formda karşılanıp dikkate alındığımızı görmekten iftihar ediyorum. Türkiye adeta pilot ülke olarak rol model alınıyor. Herkes bizimle iş yapmak istiyor. Yatırım düşünüyorlar” diye konuştu.

“TÜRKİYE YÜZYILI GAYEMİZ, ŞİARIMIZ OLACAK”

Vatandaşların mağdur edilmemeleri konusunda çalıştıklarını söyleyen Bakan Bolat, “Pandemi belası geldiğinden bu yana çeşitli kesimlerde piyasa bozucu, haksız ticaret uygulamaları görüyoruz. Bu da enflasyonun artmasında kıymetli bir olumsuzluk getirdi. Bakanlık olarak haksız piyasa düzenleme kurulu marifetiyle vatandaşların mağdur edilmemesi için gayret ediyoruz. Besin ve marketleri bölümünde de ağır kontroller yapıyoruz. Stokçuluk yoluyla fahiş fiyat ile para kazanmak isteyenlere karşı zalimce çabamızı artırdık. Emelimiz 2028’e kadar yüksek teknolojili eserlerde ihracatı yüzde 50’ye yükseltmek. Özgür bölgelerimizin sayısını 25’e yükselteceğiz. Muhtaçlık duyduğunuz iş gücü noktasında meslek lisesi, çıraklık okulu eğitimine ehemmiyet veriyoruz, sayısını iki kat artırma amacımız var. Meslek eğitimini memleket sorunu olarak görüyoruz. Cumhuriyet’imizin 100. yılında ülkemizin iktisadını, eğitimden sıhhate, tarımdan ticarete her alanda yükseltip dünyadaki en gelişmiş 10 ülke ortasına girmek için var gücümüzle çalışacağız. Türkiye Yüzyılı maksadımız, şiarımız olacak. Tenkit en doğal haktır, ‘Türkiye’de sanayi kalmadı’ diye tenkitler duyuyoruz. Bunlar sizlere büyük haksızlık. Türkiye’de 355 tane organize sanayi bölgesi var, 2,5 milyon kişi çalışıyor. Son 20 yılda istihdam sayımız 19 milyondan 31,5 milyon bireye yükseldi. Cumhuriyetimizin iktisat siyasetlerine öncülük eden, iktisat kongresinin toplandığı, Egemizin incisi, İzmir’imizin Türkiye Yüzyılı amaçlarına ulaşmasında bizlere büyük dayanak vereceğine gönülden inanıyoruz” dedi.

İş dünyasının krediye ulaşmakta yaşadığı dertlere dikkat çeken İZTO Yönetim Kurulu Lideri Mahmut Özgener, “Son periyotta uygulanan makro ihtiyati sonlandırmalar ve daraltıcı para siyaseti uygulamaları krediye erişimde zorlanan KOBİ’lerimizin orta ve uzun vadede sürdürülebilir planlama yapmalarını güçleştiriyor. Bankaların limit güncellemesi yapmamaları, kredi maliyetlerinin çapraz eser satışlarıyla yükselmesi, kredilere uygulanan değişken ve yüksek faiz oranları üyelerimizin krediye erişimde yaşadığı en önemli meseleler. Bu tarafta, nakit akışının yönetilmesi ve işletme sermayesinin fonlanmasına yönelik, yeni finansal araçların acilen hayata geçirilmesinin kıymet taşıdığını düşünüyoruz” dedi.

EximBank kredisi kullanımında toplam takviye hacminde gerileme yaşandığını belirten Özgener, “Eximbank kredisi kullanımında, KOBİ’lerin oranı 2021 yılından 2022 yılına artış gösterse de, toplam dayanak hacminin bazında gerilediğini görüyoruz. Finansal sıkıntıların bu kadar ağırlaştığı bir devirde üyelerimizin düşük maliyetli kredi alabilmeleri büyük kıymet taşıyor. Bilhassa pandemi devrinde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatiflerinin uygun faiz oranlarıyla esnaflarımıza önemli dayanak sağladığını gördük. TOBB’a bağlı odaların üyeleri bu imkanlardan faydalanamadılar. Meğer, birçok dalda odamız üyeleri ve esnaf odası üyelerinin yaptıkları işler ve faaliyet alanları benzerlik gösteriyor. Emsal koşulları taşıyan firmaların esnaf yahut tacir olduğuna bakılmadan devlet takviyeleri ve krediler konusunda tıpkı imkanlardan yararlandırılmasının, takviyelerin aktif ve adil dağılımı açısından kıymet taşıdığını düşünüyoruz. Buna tahlil olarak, esnaflara düşük maliyetli kredi imkanı sunan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatiflerine misal bir yapının TOBB’a bağlı tüm oda ve borsa üyeleri için de oluşturulmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz” sözlerine yer verdi.

İzmir Ticaret Odası Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Bakan Bolat’ın yanı sıra İzmir Valisi Süleyman Elban, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İZTO Yönetim Kurulu Lideri Mahmut Özgener, EBSO Yönetim Kurulu Lideri Seçkin Yorgancılar, İTB Yönetim Kurulu Lideri Işınsu Kestelli, Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Lideri Yusuf Öztürk, milletvekilleri, siyasi parti ve dal temsilcileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir