Babacan’dan ‘jelibon’ yorumu: Kendi saçmalıklarına inanıyorlar

DEVA Partisi, ikinci mitingini Kocaeli Gebze’de düzenledi.

Mevlana Kapalı Pazar Alanı’nda düzenlenen mitingde konuşan DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, taban fiyat artırımını gram altının fiyatıyla kıyasladı.

29. yıl dönümü vesilesiyle Madımak Katliamı’nda hayatını kaybedenleri da anan Babacan’ın konuşması özetle şöyle:

YARINLARI EŞİT VATANDAŞLIK TEMELİNDE KURACAĞIZ: Madımak katliamının, tarihimizdeki en acı olaylardan birinin yıldönümü. Bu katliamda ortamızdan koparılan 35 canımızı hürmetle ve rahmetle anıyorum. Zamanları daim olsun. Madımak’ın yarası hala sarılmayı bekliyor, farkındayız. Biz hakikatin müsaadeden ayrılmayacağız. Ebediyen adaletin peşinde koşacağız. Biz yarınları, hürmet ve eşit vatandaşlık temelinde kuracağız.

BUNA KARA KAMBİYO REJİMİ DENİR: Ceberut uygulama başlattılar. Bir şirketin banka hesabında döviz varsa, kredi musluklarını kapatıyorlar. Şirkete dövizini sattırmaya çalışıyorlar. Bunlar artık resmen sermaye denetimi yapmaya başladılar. Bu uyguladıklarına merhum Özal’ın kaldırdığı, bitirdiği ‘Kara kambiyo rejimi’ denir. Bunlar ülkeyi Özal’dan da evvelki periyotlara götürdüler. Ekonomiyi cilalı taş zamanına geri götürdüler.

İhracat yapana ne demeye başladılar? Ne kadar ihracat yaparsan gelen dövizin yüzde 40’ına el koyup bozduruyorlar.

ASGARİ ÜCRETLİNİN CEBİNDEN HER AY 4.5 GRAM ALTIN ÇALINMIŞ: Düğün dönemi açıldı. Evvelce güle oynaya yapılan planlar, düğünler cümbüşler haram oldu. Bir adet gram altın olmuş 1.000 lira. Minimum fiyat 5.500 lira. Taban fiyatla alabileceğin 5,5 adet gram altın. 2013’le karşılaştıralım. Ağustos 2013’te 1 adet gram altın 80 lira. Taban fiyat, 800 lira. Yani 1 aylık taban fiyata 10 tane gram altın alabiliyordunuz. 10 adet gram altın inmiş 5,5 gram altına. Her minimum ücretlinin cebinden her ay 4,5 tane gram altın çalınmış.

ÇÖZÜM ENFLASYONU DÜŞÜRMEK: Aylık 6 bin liranın üzerinde olan açlık sonuna karşı emekliye 3500 lirayla geçin, diyorsun. Taban ücretliye de ‘Bak sevin, 5.500 lira maaş veriyorum’ diyorsun. Asıl sorun enflasyonda. Bunun tahlili enflasyonu düşürmek. Hükûmet enflasyonu patlattı, gerisinden yaptığı maaş artırımlarıyla da millete hoşluk yapıyorum diye öykü anlatıyor.

HER AY BİRYERLERDE YA DOĞALGAZ YA PETROL BULUYORLAR: Erdoğan daima olarak ileri tarihler vererek dertlerin biteceğini, Türkiye’nin şahlanacağını söyleyip duruyor. Daima umut tacirliği yapıyor. ‘Bekleyin, sabredin, bakın nasıl düzelecek her şey’ diyor. Her ay bir yerlerde ya doğalgaz buluyorlar ya petrol… Hatta geçenlerde büyük bir jelibon rezervi bile bulmuşlar. Kendi saçmalıklarına inanır hale geldiler.

HAYIRSIZ MİRASYEDİ EVLAT MİSALİ: Merkez Bankası’nın rezervlerini 28 milyar dolar olarak teslim aldık, 136 milyar dolara çıkardık. Merkez Bankası’nda yıllarca yedek akçeleri biriktirdik. Bu millet yokluk görmesin, yoksulluk görmesin diye kasayı dolu teslim ettik. IMF’ye borçları sıfırladık. Bunlar ne yaptı? 2018’de, başkanlık sistemiyle bir arada geldiler, her şeyi mahvettiler. Tam hayırsız, mirasyedi evlat misali… Merkez Bankası’nın art kapısından tam 130 milyar doları sattıkları yetmedi, son 6 ayda swaplarla borçlandıkları bir 60 milyar dolar daha zımnî gizli sattılar.

3Y İLE GELDİLER 3Y İLE GİDECEKLER: ‘3Y ile, yoksullukla, yasaklarla, yolsuzlukla uğraş edeceğiz’ diye geldiler. Yoksulluğu da yasakları da yolsuzluğu da azdırdılar. 3Y ile geldiler ancak 3Y ile gidecekler. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir