Azerbaycan’ın Karabağ’daki Ermenilere gönderdiği 40 ton yardım geçiş izni bekliyor

Azerbaycan Kızılay’ının Karabağ’da yaşayan Ermeniler için gönderdiği 40 ton unu taşıyan 2 tır, Rus güçlerin vazife yaptığı Ağdam-Hankendi yolundaki denetim noktasında bekletiliyor. Yardımın Hankendi’ye ulaştırılması için 2 tırın geçişine şimdi müsaade verilmedi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev ile Azerbaycan faaliyet gösteren diplomatik misyon temsilcileri tırların beklediği noktayı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hacıyev gazetecilere yaptığı açıklamada, Ağdam-Hankendi yolunun yüksek kapasiteye sahip olduğunu belirterek, “Bu yol Azerbaycan’ın temel kısmından geçerek Hankendi ve Karabağ’ın öbür bölgelerine ulaşım sağlama imkanına sahiptir. Ne yazık ki Karabağ’da bulunan Ermeniler bu yolun açılmasına imkan vermiyor. Azerbaycan daha evvel Ağdam-Hankendi yolunun faaliyette olduğunu ve bu yol üzerinden istenilen yükün çok kısa bir müddette Hankendi ve etraf bölgelere ulaştırılabileceğini açıklamıştı. Lakin yol konusunu siyasi manipülasyon maksadıyla kullandıklarını görüyoruz. Ermenistan, Azerbaycan ile mutabakattan çeşitli yükleri taşıyan araçları Laçın hudut denetim noktasına getirdi. Hatta Ermenilerin tesirinde olan ve onlara dayanak veren birtakım Avrupalı siyasetçiler bu tiyatroda yer alarak Azerbaycan hududuna hakikat geldi. Bunun üzere ucuz gösterileri yapmaktansa gerçek sıkıntıları çözmek lazım” dedi.

“ERMENİLERİ ESARET ALTINDA TUTUYORLAR”

Azerbaycan Kızılay’ı tarafından besin eserlerinin Ağdam-Askeran yolu birleşmesine getirilmesinin temin edildiğini vurgulayan Hacıyev, “Ancak onlar ırkçılık örneği sergileyerek bu besinin onlara ulaştırılmasına karşı çıkıyorlar. Bu yalnızca hususun siyasi manipülasyon maksadıyla kullanılmasından diğer bir şey değildir. Bu yüklerin buraya getirilmesi Azerbaycan’ın niyetinin göstergesidir. Karabağ’daki bu kelamda rejim orada yaşayan Ermenileri esaret altında tutuyor. Orada yaşayan insanların da temel düşmanları, kelamda rejim ve Ermenistan siyasetinde olan kimi kişilerdir” sözlerini kullandı

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı ise Azerbaycan topraklarında yaşanan hadiselerin Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenlik hakları çerçevesinde ele alınması gerektiğini söz etti. Büyükelçi Bağcı, “Türkiye’nin yaklaşımı da budur. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini öncelikle tanımak gereklidir. Üç yıldır yürüyen bir barış süreci var, barış gayretleri var. Hem Washington’da, hem Brüksel’de hem de Moskova’da. Türkiye bu barış görüşmelerini de sonuna kadar desteklemektedir ve barış yolunda Ermenistan’la da bir olağanlaşma uğraşı içerisindedir fakat temelinde da barışa katkı vermek üzere bu süreci de yürüttüğümüzü biliyoruz. Üç yıldır yürüyen barış görüşmeleri sürecinde bir insani kriz oluşturma eforları barışa katkı vermeyecektir, barış sürecini kesintiye uğratacaktır” dedi.

Karabağ’da yaşayan Ermenilerin besin sorunu yaşıyorsa bunun tahlilinin olduğunu vurgulayan Bağcı, “Mesele şayet besin ise, gereksinim hususları ise Azerbaycan’ın sunduğu kendi toprakları içerisinde bir tahlil vardır. Ağdam-Hankendi yolu, önümüzdeki Hankendi 15 kilometre ardımızda, Ağdam 10 kilometre, en uzak arada Berde 30-35 kilometrelik arada muhtaçlık duyulan her şey vardır. Şayet bir muhtaçlık kelam konusuysa Azerbaycan Kızılay Para Cemiyeti bugün insani bir adım atarak tırlarla un getirmiştir. Bunun kabul edilmesi gerekir ve bu görüşmeler de sürdürülüyor. Lakin tekrar ediyorum, sıkıntıyı Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarından başka kıymetlendirerek bir insani kriz ortaya konulması gerçek değildir. Barışı desteklemek gerekir. Barış görüşmelerini de kuvvetle sürdürmek gerekir, insani bir kriz ve provokasyonu da Türkiye gerçek bulmamaktadır. Hiçbir biçimde bu istikametteki Azerbaycan’ın eforlarını görmezden gelinmesini de kabul etmiyoruz. Azerbaycan sonuna kadar bu istikametteki çalışma eforlarını destekliyoruz” diye konuştu.

TIRLARIN BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

Geçiş müsaadesi bekleyen ve 29 Ağustos’tan itibaren bölgede kurdukları çadırlarda kalan Azerbaycan Kızılay yetkilileri, taşınan unun kalite sertifikasını Rus yetkililere teslim etti.

Azerbaycan idaresi Ermenistan’dan hudut muhafızlarına ateş açılmasını ve Kızıl Haç araçlarıyla “kaçak mal” taşımasını münasebet göstererek Karabağ’da yaşayan Ermenilerin Ermenistan’a gidiş-dönüşte kullandığı Laçın-Hankendi yoluna kısıtlama uyguluyor. Yolu sivillerin geçişine açık tutan, lakin ağır vasıtaların geçişine müsaade vermeyen Azerbaycan, Karabağ’daki Ermeni nüfusa yapılacak sevkiyatlar için Ağdam-Hankendi yolunun kullanılmasını öneriyor. Ermenistan ise Azerbaycan’ı Karabağ’a giden malları engellemek ve Laçın koridorunu kapatarak insani krize yol açmakla suçluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir