Avukat beyanları ifade alma tutanağında yer alacak

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Yakalama, Gözaltına Alma ve Söz Alma Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına ait yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik değişikliğine nazaran, kollukta tabir alma sırasında müdafi olan avukatların beyanları da tabir alma tutanağında yer alacak.

Yönetmeliğin 23’üncü unsurunda yer alan, “Müdafi şüpheliye bütün yasal haklarını hatırlatabilir ve müdafinin her türlü müdahalesi tutanağa geçirilir” kararı değiştirilerek, “Müdafi şüpheliye bütün yasal haklarını hatırlatabilir. Müdafinin beyanı ve her türlü müdahalesi tutanağa geçirilir” düzenlemesi yapıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile “Yakalama, Gözaltına Alma ve Tabir Alma Yönetmeliği”nin ekinde yer alan “ifade alma tutanağının” örneği de değiştirilerek örnek tutanağa “müdafiden soruldu” kısmı eklendi.

Adalet Bakanlığının yönetmelik değişikliğini, Kamu Denetçiliği Kurumunun, “Savunma hakkının aktif bir formda kullanılabilmesini sağlamak emeliyle kolluk ünitelerinde tabir alınması sırasında söz tutanağında avukat beyanlarına da yer verilmesi” tavsiye kararı doğrultusunda, savunma hakkının güçlendirilmesi konusunda tereddütleri gidermek emeliyle yaptığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir