‘Atatürk Döneminde Orhangazi’ konferansı düzenlendi

BURSA (İGFA) – YETERLİ Parti Orhangazi Yusuf Şeker Toplantı Salonunda Muharrem Değirmen verilen konferansta Atatürk’ün Orhangazi ziyaretlerinden bahsedilirken Atatürk’ün Orhangazi ziyaretlerinden bahsedilirken; “Atatürk yurt gezisi anlayışı dışında bilhassa Cumhuriyet ilanından sonra Çankaya dışında çalışma yeri olarak Bursa ve Yalova’yı belirlediğini, çağdaş ve çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinden tam 84 yıl geçtiğini, hayatı boyunca kendini milletine ve ülkesine adayan Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’nun her köşesini karış karış gezerek genç omuzlar üzerinde yükselen çağdaş Cumhuriyetin neferleri ile yılların savaş acılarını paylaştığını, kimi vakit merhem olduğunu, kimi vakit yeni yatırım ve temellerin atılması için yurdu demir ağlarla ördüğünü, Anadolu’nun her köşesini karış karış gezen Mustafa Kemal Atatürk için Bursa’nın her vakit özel bir yer ettiğini, bu kapsamda da ilçemize uğrayan Atatürk’ün Orhangazi’ye 4 defa geldiğini, bu güne kadar üç kere geldiğinin belirtilmesine rağmen tüm kaynakları incelendiğinde ulu başkanın ilçeye 4 sefer geldiğinin görüldüğünü, Mustafa Kemal Atatürk’ün Orhangazi’ye 21 Ağustos 1929, 4 Mayıs 1934, 15 Temmuz 1935 ve 1 Şubat 1938 tarihlerinde geldiği görülmektedir” dedi.

MİLLİ UĞRAŞ TÜFEĞİ VE İSTİKLAL MADALYASI

Atatürk devrinde Orhangazi ile ilgili periyodun çalışma ve meclis kayıtlarında ki Orhangazi ile ilgili de örnekler veren Muharrem Değirmen’in verdiği bilgiler ortasında imar, iskan ve ziraî alanda ilçemize yapılan çalışmalardan bahsedildi.

Düzenlenen programda Ulusal Çabada Atatürk’ün silah arkadaşları ve Orhangazili Kuvvayi Ulusala Gazilerinden bahsedilirken en büyük sürpriz ise iştirakçilere Refik Atay’ın savaş periyodunda kullandığı tüfeği, Atatürk tarafından verilen İstiklal Madalyası ve Madalya beraatının gösterilmesi oldu. Refik Atay’ın torunu Neriman Sezer, tarafından getirilen özel eşyalar büyük ilgi gördü.

Düzenlenen program 3. Göz Medya Genel Koordinatörü İrfan Aydın, tarafından canlı yayınlanırken merak edenler 3. Göz Gazetesi toplumsal medya hesaplarından da programı takip edebilir.

Programa . DÜZGÜN Parti VİLAYET Lideri Selçuk Türkoğlu, YETERLİ Parti Genel Merkez MDK Üyesi Av. Şeyda Şahin, CHP İlçe Bşk. Seçkin Teke, Demokrat Parti İlçe Bşk. Baki Bekar, Gelecek Partisi İlçe Bşk. Yılmaz İmenç, Gelecek Partisi Bayan Kolları Lideri Esma Kara, başımızın tacı Orhangazi Şehit Aileleri, ADD Bşk. İsmail Saidoğlu ile çok sayıda Orhangazili iştirak sağladılar. Düzenlenen program soru-cevaplarla ve ikram takdimi ile sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir