Asgari ücret zammı olacak mı? Asgari ücret zammı toplantısı ne zaman?

Asgari fiyat toplantısı için emekçi, patron ve hükümeti temsil eden 5’er bireyden oluşan 15 kişilik kurul ek artırım için bir ortaya geliyor. Taban fiyat artırımı 2022 itibariyle yüzde 50 zamlanmıştı fakat yükselen enflasyon ve döviz kuru nedeniyle yapılan artırım adeta buhar oldu. Minimum fiyat artırımı hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığımızdan patron tarafıyla görüşülerek taban fiyatın tekrar değerlendirilmesini istedim.” dedi.

2022 yılının 2. yarısında geçerli olacak olan minimum fiyatı belirlemek için personel, patron ve hükümeti temsil eden 5’er bireyden oluşan 15 kişilik komite toplanacak. Taban fiyat sadece minimum fiyat alanları ilgilendirmiyor. Minimum fiyat alt limit olduğu için tüm çalışanlar az ya da çok taban fiyattan etkileniyor. Bunun yanı sıra, işsizlik maaşı bağlananlar, 65 yaş aylığı alanlar, rastgele bir işte çalışmadıkları için Genel Sıhhat Sigortası GSS) primini kendi ödeyenler, isteğe bağlı sigortalılar, erken emekli olmak için borçlanma yapmak isteyenler, toplumsal güvenlik primi ödeyen patronlar ve Bağ-Kur’lular ile kişisel emeklilik sistemine (BES) para yatıranlar yeni belirlenecek minimum fiyattan direkt etkileniyor.

ASGARİ FİYAT ARTIRIMI GELECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonların beklediği taban fiyat artırımı konusunda açıklama yaptı. Toplantının akabinde kameraların karşısına geçerek basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

* Enflasyondaki yükselişin sürmesi bu artışlarınyetersiz kalmasına yol açtı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığımızdan patron tarafıyla görüşülerek taban fiyatın tekrar değerlendirilmesini istedim. Minimum fiyat artışı yapılırken bakanlığımız bilhassa aşikâr sayıya kadar işçi çalıştıran patronları gözetecek bir usul de geliştirecektir. Böylelikle yapılan artışın istihdamda rastgele bir olumsuz tesire yol açmasına da meydan verilmeyecektir.

* İnşallah en kısa müddette bu hususta müjdeli bir haberi personellerimizle emekçilerimizle paylaşmayı umut ediyoruz. Kamu çalışanlarına ve emeklilerimize enflasyon farklarını aslında vereceğiz. Bu düzenlemenin kamu çalışanları ve işçileri yanında 13,7 milyon emeklimizin tamamını kapsadığının altını bilhassa çizmek istiyorum. Maksadımız enflasyon oranı kaç olursa olsun hiçbir çalışanımızın ve emeklimizin hayat pahalılığının altında ezilmesine müsaade etmemektir.

ASGARİ FİYAT ARTIRIMI TOPLANTISI İÇİN TARİH BELİRLİ OLDU

Asgari fiyatta yapılacak olan orta artırımla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Minimum Fiyat Tespit Komitesi, 2022’nin ikinci altı ayında minimum fiyata yapılacak artış için, emekçi, patron ve hükümet temsilcilerinin iştirakiyle Çarşamba günü toplanacak.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Minimum Fiyat Tespit Komitesi’nde emekçi kesitini temsil eden TÜRK-İŞ’i ve patron bölümünü temsil eden Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu’nu (TİSK) 29 Haziran Çarşamba günü toplantıya davet etti.

İşçi, patron ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 şahıstan oluşan komite, 2022’nin ikinci altı ayında taban fiyata yapılacak artış için toplanacak.

ASGARİ FİYAT ARTIRIMI ERİDİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) çarşı pazardaki yangını yansıtmayan hesabıyla bile emekli ve çalışanların maaşı 5 ayda yüzde 35.64 oranında eridi. En düşük memur maaşının alım gücü minimum fiyatın altına düştü. Minimum ücretlinin alım gücü 3 bin 136 liraya geriledi. Yılbaşında 5 bin 972 liraya yükseltilen en düşük dereceli memurun alım gücü mayıs sonu prestijiyle TÜİK enflasyonuyla 4 bin 403 liraya düştü, net minimum fiyatın altına düşen memur bin 569 lira kaybetti. Maaşı 6 bin 660 lira olan öğretmenin alım gücü 5 ayda 4 bin 910 liraya, 7 bin 460 lira maaş alan hemşirenin alım gücü 5 bin 500 liraya geriledi.

EMEKLİ AYLIĞI 1.843 LİRAYA DÜŞTÜ

En düşük memur emeklisinin alım gücü 1.081 lira eriyerek 3 bin 35 lira oldu. Yılın başında 2 bin 500 liraya yükseltilen en düşük emekçi, esnaf ve çiftçi emekli aylığının alım gücü ise 1.843 liraya geriledi. Yıl başında net 4 bin 253 liraya çıkarılan minimum fiyatın mayıs sonu prestijiyle alım gücü yüzde 35.64 eriyerek 3 bin 136 liraya geriledi. Taban fiyattaki 3 aylık erime 1.117 liraya ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir