Antalya Kaş’ta en önemli turizm etkinliği olan yamaç paraşütü yasaklandı

Türkiye’nin en değerli yamaç paraşütü merkezlerinden biri olan Kaş’ta yöneticilerin üzerine düşmemesinden ötürü bu aktivite yıllar içerisinde giderek azaldı. Buradaki yamaç paraşütü şirketleri ve hocalar, Fethiye Öldüdeniz’e gitti.
Kente gelen turistlerin en çok yaptıkları aktivitelerden biri olan yamaç paraşütünde yaşanan temel sorunun iniş yerinde yaşanan dertti.

10 HAZİRAN’DA YASAKLANDI
Yamaç paraşütçüleri, kovid-19 salgınından evvel limanı, belediyeye ilişkin otoparkla dönüşümlü olarak kullanıyordu. Salgının tesirinin azalmasıyla birlikte yamaç paraşütü tekrar başladı. Lakin bu sefer notam denilen güzergahlar bildirilmeden yapıldı. Lakin iniş yeri sorunun çözülemediği için büyük şirketler ve birçok usta pilot Kaş’tan Fethiye’ye gitti.
Bu isimlerin yerlerine gelen daha amatör pilotların yaptıkları yanılgılar ve kazalar sonucu Kaş Kaymakamlığı kesin olarak yamaç paraşütünü 10 Haziran 2022 tarihinde yasakladı.

UYGUN ALAN ARANIYOR
Kaş’ın en temel özelliklerinden birisi olan yamaç paraşütünün tekrar başlaması için uygun bir iniş yerinin ayarlanması kâfi olacak. Bunun için yamaç paraşütü şirketleri Büyükçakıl bölgesindeki Orman Vilayet Müdürlüğü’ne ilişkin bir alanın uygun olduğunu söyledi. Kaymakamlık ve belediye ile bu alan için görüşmeler devam ediyor.

Masum Gök

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir