Altında gözler merkez bankalarında

Altın, yatırımcıların esas merkez bankalarının kalıcı enflasyon ve yavaşlayan büyüme ortamında para siyaset çerçevesini beklemesiyle yatay seyretti.

Spot altında birinci süreçler 1.850-1.855 bandında gerçekleşti.

Spot altın, merkez bankalarının faizleri artırmasıyla bu ay boyunca dar bir bantta süreç görse de global bir ekonomik gerilemeye dair kaygılar inançlı varlığı olan talebi destekledi.

Avrupa Merkez Bankası trilyonlarca euroluk varlık alımına son vermeye ve 8 yıl boyunca sürdürdüğü negatif faiz siyasetinden çıkışı mutlaklaştırmaya hazırlanıyor. Yatırımcılar mevcut ortamda negatif faizden çıkışın Temmuz ayı üzere yakın bir vakitte gerçekleşebileceğini pahalandırıyor.

ABD’de ise Fed’in 14-15 Haziran tarihlerinde gerçekleştireceği toplantıda faizleri 50 baz puan artırması bekleniyor.

Dünyanın büyük kısmında faizlerin artırılması bağlı olarak ortaya çıkan ekonomik yavaşlama riski kimi yatırımcıları paha saklama aracı arayışına itti.

OECD daha evvel Dünya Bankası’nın yaptığı ihtarlara misal bir açıklama yaparak, Ukrayna’da yaşanan savaşla birlikte büyümenin yavaşlaması, güçlenen enflasyon ve potansiyel olarak tedarik zincirlerinin görebileceği uzun devirli ziyanlar nedeniyle global iktisadın ağır bir bedel ödeyebileceğine vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir