AHKİB’in ihracatı Mayıs’ta 32 milyon doları aştı

Hazır giysi ve konfeksiyon bölümünün katma kıymetli üretim, istihdam ve ihracat gücüyle Türkiye’nin stratejik ehemmiyete sahip dalları ortasında yer aldığını kaydeden AHKİB Lideri Gürkan Tekin, firmaların dijitalleşme ve sürdürülebilirlik yatırımlarını hayata geçirebilmeleri için sürecin uygun finansmanla desteklenmesi gerektiğini belirtti. Sermaye muhtaçlığının arttığı süreçte Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) büyüklüğünün yetersiz kaldığını, Eximbank’taki tarifli limitlerin de artırılması gerektiğini lisana getiren Lider Tekin, “Ham husus, güç ve navlun fiyatlarının daima yükseldiği bir ortamda hazır giysi ve konfeksiyon firmalarımız sermayelerini emtia alımı ve başka girdilerde kullanıyor. Dijitalleşme ve sürdürülebilirlik yatırımlarında finansmana erişim ise her geçen ay daha da zorlaşıyor. Halbuki temel pazarımız Avrupa Birliği olduğu için önümüzde Avrupa Yeşil Mutabakatı duruyor. Yeşil dönüşüm kriterlerine ahenk sağlama konusunda yenilenebilir güç kaynakları artık çok kıymetli. Hem dönüşümü sağlayacak hem de güç maliyetlerini azaltacak güneş gücü santralleri yatırımlarının gerçekleştirilmesi için ulaşılabilir teşvikler bekliyoruz” dedi.

“Mısır pazar çeşitliliğine yönelik amaçlarımız için önemli”

Başkan Tekin, 25 milyar dolarlık ihracat hedefleyen Türk hazır giysi ve konfeksiyon dalı için Afrika’nın değerli pazarlardan biri olacağını, buranın da ana giriş noktalarından birinin Mısır olduğunu ve bu ülke ile münasebetlerin olağanlaşma sürecini çok önemsediklerini söyledi. Arap Baharı sürecinde rejim değişikliği yaşanan Mısır’a 9 yıllık ortadan sonra geçen Nisan ayında Türkiye’nin büyükelçi atamasının, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Haziran ayı başında İslam Kalkınma Bankası Guvernörler Şurası Yıllık Toplantıları için Şarm El Pir kentine gitmesinin iki ülke ortasındaki alakaların hızla olağanlaşmaya başladığını göstermesi açısından çok kıymetli adımlar olduğunu kaydeden Lider Tekin, şunları söyledi:

“Afrika’daki 54 ülkenin 39’una ihracat gerçekleştiren dalımız, pazar çeşitliliğini artırmaya yönelik bu kıtada ağırlaşıyor. Fiyat bazlı rekabetten çok kalite, teknoloji, AR-GE, inovasyon, tasarım ve markalı eser ihracatına dayalı rekabeti temel alan bir yapıya yanlışsız gelişim gösteren bölümümüz için 1 milyar 300 milyonu aşkın nüfuslu Afrika pazarı büyük değer taşıyor. Libya, Mısır, Fas, Cezayir ve Tunus pazarlarında güçlü olan bölümümüzün, olağanlaşmanın hızlanması ve ticaret diplomasisinin güçlenmesiyle çok daha önemli kazanımlar elde edeceğine inanıyorum. Hazır giysi ve konfeksiyon ihracatçıları olarak bizler, uygun kuralları kendi lehimize ve Afrikalı insanların faydasına pahalandırmak istiyoruz. Afrika pazarına açılan çok kıymetli bir kapı olan Mısır ile Türkiye ortasındaki olağanlaşma sürecini yakından takip ediyoruz.”

“İhracatımızı 31 katı geçen oranlarda artırdığımız pazarlar oldu”

Türk hazır giysi ve konfeksiyon bölümünün Mayıs ayı performansını ve tıpkı periyoda dair bölge ihracatını ayrıntılandıran Lider Tekin, “Mayıs ayında Türkiye geneli kesim ihracatımız yüzde 3 artışla 1,33 milyar dolara, bölge ihracatımız ise yüzde 40,5 artışla 32,6 milyon dolara ulaştı. Bu ayda 3 bin 581 ton eseri milletlerarası pazarlarda kıymetlendiren Birliğimizin en fazla dış satım yaptığı ülkeler Hollanda, İspanya ve Almanya oldu. Hollanda’ya 8,2 milyon dolarlık, İspanya’ya 6,7 milyon dolarlık, Almanya’ya 5,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Romanya, Yunanistan ve Birleşik Krallık pazarlarında yüzde 3 bin 137 oranına varan rekor artışlar sağladık. Kelam konusu periyotta ihracat performansımızı eser kümelerine nazaran değerlendirdiğimizde birinci sırada yüzde 45 artış ve 15,5 milyon dolar bedel ile bayan dış giysi yer aldı. Bunu yüzde 98 artış ve 5,5 milyon dolar paha ile bay dış giysi, yüzde 48 artış ve 4 milyon dolar kıymet ile pamuklu konut dokuması takip etti. En yüksek oranlı artışları bay iç giysi, başka yatak kıyafetleri, yapay sentetik konut dokumacılığı, öbür spor ve yüzme kıyafetleri ile giysi aksesuarlarında yakaladık” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir