40 yıllık eşini süpürge kablosuyla boğmuştu: ‘Ağırlaştırılmış müebbet’ istendi

İstanbul Ümraniye’de 40 yıllık eşi Şengül Kaya’yı paklık yaparken ses yaptığı gerekçesiyle elektrikli süpürgenin kablosuyla boğarak öldüren Gürsel Kaya hakkında, ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede dehşetin detayları da yer aldı.

‘NEFESSİZ BIRAKANA KADAR…’

İddianamede, Gürsel Kaya’nın eşini itekleyerek yere düşürdüğü ve akabinde boğazını elleriyle sıkarak bir müddet boğmaya çalıştığı, bu sırada da bayanın direndiği tabir edildi. Şüphelinin daha sonra elektrik süpürgesinin kablosuyla Şengül Kaya’yı nefessiz bırakacak kadar boğmaya devam ettiği belirtildi.

Olay, 23 Haziran’da Ümraniye’de meydana geldi. 155’i arayan Gürsel Kaya (61), “Eşimi boğdum, nefes almıyor” diyerek ihbarda bulundu.

Olay yerine giden Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü grupları, Şengül Kaya’nın (58) meskende hareketsiz bir halde yerde yattığını gördü. Şengül Kaya sıhhat takımlarınca hastaneye kaldırıldı. Şengül Kaya’nın olay sırasında kalbinin durduğu lakin yapılan müdahaleyle birlikte hayata döndürüldüğü öğrenildi.

KURTARILAMADI

Şengül Kaya, ağır bakımda hayatını kaybetti. Kuşkulu Gürsel Kaya’nın emniyetteki tabirinde, “Ben şu an emekliyim lakin ek iş olarak geceleri bekçilik yapmaktayım. Şengül Kaya benim 40 yıllık resmi nikahlı eşim olur. Müşterek 3 çocuğumuz vardır. Olay günü sabah 07.00’de işten gelerek istirahate ayrıldım” dediği öğrenildi.

SÜPÜRGE KABLOSUYLA BOĞDU

Saat 15.00 sıralarında uyanarak eşiyle birlikte kahvaltı yaptığını söyleyen Gürsel Kaya, eşinin paklık yapmaya başladığını kaydederek, sözünü şu halde sürdürdü:

“Ben konutun işlerine yardım ettim lakin eşim paklık işini uzattı, çok fazla ses oluyordu. Benim uzun vakittir beynimde çınlama vardı. Paklık sesinden rahatsız olmaya başladım. Bu nedenle paklığı bırakmasını istedim. Yaklaşık 2 ay sonra oğlumuzun nişanını öne süren eşim konukların geleceğini söyleyince kelamlı tartışmaya başladık. Bir anlık sonla eşimi ittirince sırt üstü düştü. Ben kendimi kaybettim, eşimin boğazını uzun mühlet sıktım. Eşim kurtulmak için tırnaklarını benim bedenime sürtmeye başladı. Süpürge kablosunu gördüm, kabloyla eşimin boğazına yüklendim. Eşim kendinden geçince evvel oğlumu akabinde polisi aradım.”

Emniyet’teki süreçlerinin tamamlanmasının akabinde Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na getirilen Kaya, tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

İDDİANAME HAZIRLANDI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Şengül Kaya ile Gürsel Kaya’nın evli oldukları ve ortalarında olay öncesine dayalı rastgele bir hengame yahut şiddet olayı yaşanmadığı anlatıldı. Kaya çiftinin birlikte meskende kahvaltı yaptıktan sonra Şengül Kaya’nın konut paklığı yapmaya başladığı kaydedildi. 

Gürsel Kaya ile Şengül Kaya ortasında mesken paklığı, düğün işleri ve kiracı konuları nedeniyle münakaşa çıktığı belirtilen iddianamede, sonlanan Gürsel Kaya’nın eşini itekleyerek yere düşürdüğü ve akabinde boğazını elleriyle sıkarak bir mühlet boğmaya çalıştığı tabir edildi.

Şengül Kaya’nın direnmesi üzerine şüphelinin elektrik süpürgesinin kablosuyla Şengül Kaya’yı nefessiz bırakacak kadar boğmaya devam ettiği belirtildi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET MAHPUSU İSTENDİ

Şüphelinin aksiyonundan sonra oğlunu aradığı ve konuta ambulans çağırıldığı kaydedilen iddianamede, hastaneye kaldırılan Şengül Kaya’nın 25 Haziran günü hayatını kaybettiği aktarıldı. Kuşkulu Gürsel Kaya’nın Emniyet’teki sözünde suçlamayı kabul ettiği de iddianamede hatırlatıldı.

İddianamede Gürsel Kaya’nın “Eşe karşı taammüden öldürme” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasıyla cezalandırılması istendi. Hazırlanan iddianame, Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Tutuklu kuşkulu önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir